سردبیران پایتخت

مجلات ISI

مجلات ISI-JCR

تاریخچه فعالیت موسسه ISI

موسسه ISI در سال ۱۸۸۵ به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. اگرچه گردآوری های بین المللی اولیه متخصصان خیلی قبل تر و در سال ۱۸۵۳ شروع گردید. بنابراین ISI یکی از قدیمی ترین موسسات علمی می باشد که تا حال حاضر همچنان به فعالیت خود در جهان ادامه می دهد. ۸۱ عضو اولیه این موسسه را متخصصان نخبه آن دوره در دولت و دانشگاهها تشکلیل داده بودند. آنها اولین اساسنامه ISI را تشکلیل دادند که این اساسنامه از آن تاریخ تا به امروز دستخوش تجدید نظرهای متعددی قرار گرفته است. در حال حاضر اساسنامه و آیین نامه فعلی ISI در سال ۲۰۱۱ تحت نظر قانون هلند اتخاذ شد و تا به امروز ادامه دارد. در واقع ماموریت و هدف ISI در شعار آن منعکس شده است: ” دانش آماری برای جهانی بهتر” که توسط برنامه های استراتژیکی که هرچند سال یک بار توسط هیات اجرایی ISI توسعه می یابند حمایت می شوند. آنها در واقع روی اهداف طولانی مدت ISI و چگونگی درک این اهداف تمرکز می نمایند. در پایگاه داده ISI لیست کتابها و فهرست مجلات معتبر جهانی قرار داده شده است. در واقع در این پایگاه داده نقل قول و تحلیل های هزاران مجلات معتبر دانشگاهی نمایه می شوند. ISI همچنین شامل خدمات نمایه سازی مبتنی بر چاپ یا همان شاخص استناد علوم (CSI)، فهرست استنادات علوم اجتماعی (SSCI)، و فهرست استنادات هنر و علوم انسانی (AHCI) نیز می باشد. همه این موارد از طریق خدمات پایگاه داده وب آف ناولج در دسترس قرار دارد. این پایگاه داده به محققان این امکان را می دهد که تشخیص دهند کدام مقالات بسیار زیاد استناد دهی شده اند و چه کسانی آن مقالات را مورد استناد قرار می دهند. این پایگاه داده برخی از مقیاسهای تاثیر آکادمیک مقالاتی که در آن نمایه می شوند را تهیه می کند و همچنین ممکن است تاثیر آکادمیک آنها را افزایش دهد و آنها را به مراتب قابل ملاحظه تر و با کیفیت تر جلوه دهد.

 

مجلات ISI به دو دسته تقسیم می شوند:

  • ایمپکت دار (JCR)

  • بدون ایمپکت (ISI listed)

اگر بخش Coverage مجله جزو سه دسته زیر باشد، مجله فوق به عنوان JCR شناخته می شود، در غیر اینصورت مجلات به عنوان مجلات ISI Listed به شمار می روند.

Science Citation Index Expanded Source Publication

Arts and Humanities Citation Index Source Publication

Social Science Citation Index Source Publication

مقالات ISI ایمپکت دار (JCR)

مجلات JCR مجلاتی می باشند که معتبر و مورد تائید وزارت علوم و دانشگاه ها بوده و دارای ایمپکت فاکتور می باشند و بسیار مجلات معتبر و سخت گیری هستند که اکثرا برای مقاطع دکتری و اساتید و هیات علمی الزامی هستند.

داوری و اخذ پذیرش از این مجلات بسیار سخت می باشد. زیرا این مجلات به لحاظ داشتن اعتبار بالا بصورت تضمینی با هیچ موسسه ای قرار نمی بندند و عمده داوری خود (۷۰ الی ۸۰ درصد) را روی بار علمی و محتوای مقاله ارسالی متمرکز می نمایند و فقط در صورت قابل قبول بودن مقاله از نظر داوری تا ۷۰ درصد، ما بعنوان موسسه ۲۰ الی ۳۰ درصد حق رایزنی با این مجلات داریم تا بتوانیم پذیرش بگیریم که این قانون نیز برای تمامی موسسات یکسان می باشد. ولی اگر مقاله ارسالی در سطح متوسط یا متوسط به پایین باشد این مجلات رایزنی موسسات را نیز به هیچ عنوان درنظر نگرفته و مقاله را ریجکت می نمایند. لذا شرط پذیرش گرفتن از این مجلات، دارا بودن مقاله ای با بار علمی بالاست. همچنین یکی از فاکتورهایی که احتمال پذیرش را افزایش می دهد اینست که نویسندگان محترم حتما بخش “دستورالعملهایی برای نویسندگان” را با دقت مطالعه فرموده و محتوا و فرمت بندی محتوایی مقاله خود را مطابق درخواست مجله انتخابی شان تنظیم نمایند.

 

مقالات ISI بدون ایمپکت (ISI listed)

این مجلات فاقد ایمپکت فاکتور (IF) هستند. این مجلات بصورت معمول در لیست سیاه وزارت علوم و دانشگاه آزاد قرار میگیرند. توصیه می شود به هیچ وجه در چنین مجلاتی مقاله خود را به چاپ نرسانید. تمرکز بیشتر این مجلات در کشورهای چون هند، ترکیه، گرجستان، چین، پاکستان، ایران و … می باشد.

 

جهت تعیین اعتبار یک مجله بهترین روش بررسی ISSN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Serial Number) مجله می باشد. ISSN شمارهٔ هشت رقمی منحصربه‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تحت نام ایزو ۳۲۹۷ در سال ۱۹۷۵ تبیین شده‌است.

برای بررسی مجله بر اساس ISSN اکیدا توصیه می شود از سایت زیر استفاده گردد که نتیجه آن مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد است:

http://impactfactor.ir

همچنین سایت سامانه منبع یاب، مورد تایید وزارت بهداشت جهت اعتبارسنجی مجلات خارجی می باشد.

http://rsf.research.ac.ir

 

 

موسسه سردبیران پایتخت اخذ اکسپتنس و چاپ مقالات انگلیسی را در مجلات ISI-JCR بصورت تضمینی متقبل می باشد. همچنین، چاپ در مجلات داخلی را نیز بصورت تضمینی برعهده می گیرد.

مدت زمان داوری مجلات ایمپکت دار JCR ، معمولا ۲ الی ۵ هفته و زمان داوری مجلات علمی پژوهشی داخلی ۴ الی ۶ هفته می باشد.

 

تماس با ما