مشاوره چاپ مقاله

سردبیران پایتخت

مشاوره چاپ مقاله

مراحل چاپ مقاله

مراحلی که تا چاپ مقاله در یک مجله طی می شود عبارت است از:

  • ارسال مقاله به مجله

انتخاب مجله مناسب و مرتبط با مجله در پذیرش شدن مقاله شما، از اهمیت بالایی برخوردار است. در سایت مجلات در قسمت اهداف و حوزه کاری (اسکوپ مجله) مشخص می گردد که این مجله در چه حوزه ای پذیرش مقاله انجام می دهد. انتخاب مجله ای غیر مرتبط با حوزه کاری مجله علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی برای شما نخواهد داشت، باعث اتلاف زمان می گردد.

  • داوری مقاله

سردبیر یا داوران مجلات پس از دریافت مقاله شروع به داوری مقاله می نمایند. اولین سوالی که به ذهن داوران خطور می کند این است که آیا مقاله به اندازه ای جدید و پرمحتوی است که ارزش چاپ در مجله ما را داشته باشد؟ محتوای مقاله باید در حدی باشد که داوران را قانع نمایید جهت چاپ مقاله در آن مجله.

  • پذیرش مقاله

نتیجه داوری مقاله با پذیرش یا ریجکت مقاله مشخص می گردد. در بعضی مواقع مقاله بدون نیاز به اصلاحیه پذیرش می گیرد اما مقالاتی هم هستند که موضوع خوبی دارند و از داوری اولیه پذیرش می گیرند با این حال در متن مقاله اشتباهاتی موجود است که بایستی اصلاح شده و مجددا مقاله برای داوری نهایی به مجله ارسال گردد.

 

  • چاپ مقاله بصورت Online و یا Print

بطور کلی چاپ مقاله به دو صورت Online یا Print یا همزمان هر دو صورت می گیرد. مسلما هزینه چاپ مقاله بصورت Print بسیار بالا بوده و تمامی هزینه ها به دلار ($) می باشد.

 

عوامل تاثیر گذار در بازه زمانی اکسپت و چاپ مقاله

  • “نوع مجله ای که می­خواهیم مقاله را در آن چاپ کنیم”. هر چه اعتبار یک مجله بالا باشد مسلما سختگیری بیشتری برای چاپ مقاله خواهد داشت و زمان داوری بیشتری نسبت به مجلات دیگر خواهد داشت. مثلا مجلات علمی پژوهشی داخلی جز مجلات بسیار سخت گیر می باشند که پروسه داوری ۷-۸ ماهه دارند. اما برخی مجلات حتی برخی مجلات معتبر ISI بازه داوری کوتاهی داشته و در صورتی که مقاله خوبی نوشته باشید، در یک ماه نتیجه داوری خود را اعلام می کنند.
  • “نوع مقاله ای که می ­خواهید چاپ کنید”. مثلا مقاله شما علمی پژوهشی (Research) هست یا یک مقاله مروری (Review) می باشد.
  • “داوری مجلات نیز در بازه زمانی چاپ مقاله تاثیر می گذارد”. برخی مجلات و ژورنال ها داوری بسیار سختی برای مقالات دارند. ممکن است یک مقاله برای ۴ داور فرستاده شود.
  • “محتوای مقاله که قصد چاپ کردن آن را دارید”. اگر مقاله ای محتوای قوی داشته باشد و از لحاظ ساختاری و گرامری خوب نوشته شده باشد، در همان ابتدای کار پذیرفته شده و نیازی به بررسی توسط داورهای مختلف نخواهد بود. اما گاهی مقاله شما دارای برخی ایرادات گرامری و نوشتاری است. در این صورت مجله مقاله شما را با شرط اصلاح ایرادات پذیرش می کند (Revise). در این صورت شما باید دوباره مقاله خود را بازبینی کنید و برای داوری بعدی مجله ارسال کنید. در نتیجه پروسه داوری مقاله شما طولانی خواهد بود. گاهی پیش میاید که در چنین شرایطی یکبازه زمانی ۵-۶ ماهه طول می کشد تا یک مقاله از سوی مجله تائید شود.

 

 

تماس با ما